BLOG / 5 kroków do budowania marki osobistej

5 kroków do budowania marki osobistej

[wp_ulike]

Chcesz stworzyć markę osobistą, która będzie inspirować i pomagać innym się rozwijać w danej dziedzinie? Po pierwsze pamiętaj, że to nie Ty wybierasz biznes, to biznes wybiera Ciebie. Po drugie poznaj 5 skutecznych kroków do budowania marki osobistej. Sama stosuję się do nich każdego dnia, dzięki czemu zbudowałam wspierającą się, aktywną społeczność na Instagramie. Od czego zacząć? 

 

Znajdź swoją niszę

 

Czasy, kiedy na Instagrama mogłaś wrzucić zdjęcie porannej kawy, aby zyskać popularność i otrzymać sporo komentarzy czy polubień minęły. Teraz liczą się wartościowe treści i wiedza, którą przekazujesz swoim odbiorcom. Zanim więc zaczniesz tworzyć swoją markę osobistą, zastanów się, co lubisz robić najbardziej, określ swoje zainteresowania i pasje, a następnie przemyśl, w jakiej dziedzinie zdobyłaś największe doświadczenie. 

Ja stworzyłam marketing DeeZee od podstaw oraz zebrałam ponad 100 tysięcy obserwujących na swoim prywatnym Instagramie, dlatego chcę nauczyć Cię skutecznego budowania marki osobistej. A Ty? W czym jesteś dobra? 

 

Doceń konkurencję i przyglądaj się jej regularnie

 

Pamiętaj, że na rynku nie jesteś sama. Na Instagramie jest już wiele kont o tematyce zbliżonej do Twojej. Nie powinno Cię zniechęcić to do działania, ale pozwolić określić, czego nie dostali odbiorcy Twojej konkurencji – może jest temat, który nie był jeszcze poruszany, a wiesz o nim naprawdę dużo. Osiągnięcie sukcesu wymaga od Ciebie zdefiniowania swojej konkurencji, a dokładnie zrobienia starannego researchu:

  • Sprawdź, jakie treści tworzy Twoja konkurencja, 
  • zobacz, które ich posty lub wpisy blogowe cieszą największą popularnością i zaangażowaniem,
  • odpowiedz sobie na pytanie, czy jest szansa, abyś wybiła się w tym obszarze? 

Dobrym zabiegiem będzie obserwowanie konkurencji i reagowanie na jej nowe publikacje. Osoby interesujące się Twoją konkurencją, chętnie sprawdzą, co takiego Ty masz im do zaoferowania.

Pamiętaj jednak, że marka osobista wymaga czasu i zaangażowania. Dobry temat nie wystarczy, by przyciągnąć szerokie grono odbiorców. 

 

Znajdź benchmarki, czyli swoją inspirację 

 

Nie wpadniesz na genialny pomysł, kiedy będziesz siedzieć i oglądać telewizję. Stworzenie skutecznej marki osobistej wymaga inspiracji – najlepiej kimś, kto jest już w miejscu, w którym chciałabyś być. Zacznij więc od poszukiwania benchmarków, czyli twórców, którzy staną się Twoim wzorem do naśladowania. Wybierz kogoś, na kim będziesz się wzorować, a nie tylko inspirować. Pamiętaj, aby wybrać kilka kont będących Twoimi benchmarkami – nie ograniczaj się do jednego. 

 

Stwórz stronę internetową 

 

Marka osobista wiąże się ze sprzedażą. Nie ma w tym nic dziwnego – Twoje wirtualne produkty pozwolą Ci się rozwijać, szkolić lub inwestować w doświadczenie. Jeśli chcesz sprzedawać, musisz mieć stronę internetową. Tutaj znów należy zacząć od researchu i odpowiedzi na kilka pytań: 

  • Jakie strony www Cię inspirują? 
  • Jakie witryny mają Twoi konkurenci? 
  • Kto stworzy Twoją stronę i umieści na niej dobry tekst sprzedażowy? 

Tworzenie swojej strony internetowej zacznij od porządnego brandingu, czyli określenia walorów marki, takich jak: czcionka, kolory oraz małych szczegółów wpływających na odbiór wizualny. Następnie wybierz specjalistę, który stworzy z Tobą cały projekt, jak i Twoją stronę. 

 

Skup się na social mediach 

 

W dzisiejszych czasach prężnie działające sociale to podstawa biznesu. Budowanie marki osobistej wymaga od Ciebie znalezienia najlepszego kanału komunikacji – w moim przypadku jest to Instagram. To właśnie tam zbudowałam grono odbiorców angażujących się pod moimi postami i chętnie dzielących się swoimi spostrzeżeniami. Użytkowników Instagrama możesz kierować na swoją stronę, aby tam sprzedawać wirtualne produkty. Możesz też dzielić się z nimi linkiem do innych profili społecznościowych, na przykład TikTok’a, aby generować ruch na innych portalach. 

Autorka

DOMINIKA ŻAK

Przedsiębiorczyni, założycielka
i współwłaścicielka marki DeeZee

Dominika Żak na okładce Omnichannel Voice

Poprzedni post

5 książek, które zmotywują Cię do działania

Kolejny post

Polecane wpisy

Co to jest nisza?

Więcej

Jak znaleźć swoją niszę i wyróżnić sie na rynku?

Więcej

Jak zbudować silną osobistą markę w erze cyfrowej?

Więcej